Skip to content. Skip to navigation.

Diploma Exhibiton 2002/2003
Openings:
Visual Arts | Main Building and Studio Building:
3 June 2003, 7 - 12 pm
Visual Arts | Sculpture Studios: 4 June 2003, 7 - 12 pm
Stage Design | Studio Building: 4 June 2003, from 8 pm
Exhibition: 16 - 18 and 23 - 27 June 2003, 2 - 7 pm
Further exhibition dates and events are quoted separately.
Diploma Awarding Ceremony 2002/2003
Friday, 27 June 2003, 10 am - 12 noon

Diploma Awarding Ceremony 2002/2003

Awarding of diplomas and awards as well as diploma exhibition
Friday, 27 June 2003, 10 am - 12 noon
Sound: Chick Wings
Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus), Prospect Court, Lehárgasse 6, A-1060 Vienna

Diploma Exhibition 2002/2003

Openings
Visual Arts | Main Building and Studio Building: 3 June 2003, 7 - 12 pm
Visual Arts | Sculpture Studios: 4 June 2003, 7 - 12 pm
Stage Design | Studio Building: 4 June 2003, from 8 pm

Diploma Exhibition
16 - 18 and 23 - 27 June 2003, 2 - 7 pmr
Further exhibition dates and events are quoted separately.

Addresses
Main Building: A-1010 Vienna, Schillerplatz 3
Studio Building (Atelierhaus): A-1060 Vienna, Lehárgasse 8
Sculpture Studios: A-1020 Vienna, Böcklinstraße 1 | Kurzbauergasse 9

Academy of Fine Arts Vienna | Main Building
Schillerplatz 3, A-1010 Vienna

Main Building | Aula

Architecture | Rüdiger Lainer
Stephan Klammer | Valentin Scheinost

Main Building | Exhibition spaces 2, 3, 4

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Dominika Glogowski | Christina Scherl | Nora Stalzer | Martina Steckholzer

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Gabriele Fauma | Stefanie Herzog

Abstract Art | Walter Obholzer
Claudia Dermutz | Bernhard Heller

Representational Painting/Drawing | Hubert Schmalix
Christoph Grubauer | Jee-Won Jo | Thomas Krist | Katharina Menches

Main Building | Graphic Studios E 12 + E 14 (1rst floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Abdul-Sharif Baruwa | Bettina Gecse

Main Building | Graphic Studios R 111a + 111c + corridor (3rd floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Angelika Bartl | Aimée Blaskovic | Ulrike Lederer | Claudia Ripka | Agnes Rossa

Main Building | Tower 4 (4th floor)

Conceptual Art | Marina Grzinic
Franz Amann | Julien Paul Anxionnaz | Petja Dimitrova | Genevieve Sandberg-Diment

© Academy of Fine Arts Vienna|Diploma party in the class of Marina Grzinic   Diploma party in the class of Marina Grzinic
© Academy of Fine Arts Vienna
 

Main Building | Basement, S 21

Restoration and Conservation | Wolfgang Baatz
Ulrike Bültemeyer | Herbert Reitschuler

Please note: special exhibition dates! 25 June 2003, ca. 12.30 - 7 pm | 26 June 2003, 2 - 7 pm Diploma Lectures 25 June 2003, 9 am | Auditorium (Anatomiesaal, Main Building, Basement)

Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus)
Lehárgasse 8, A-1060 Vienna

Studio Building | Exhibition Space 1rst floor south | Exit Prospect Court/Basement

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Gunda Gruber

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Magnus Arnason

Studio Building | Exhibition Space 1rst floor north

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Jagos Kalezic

Conceptual Art | Marina Grzinic
Barbara Kasper (diploma examination: April 2003)

Computer and Video Art | Peter Kogler
Catrin Bolt | Udo Fon | Florian Hecker | Stephan Lugbauer | Lisa Pock | Kerstin von Gabain

Photography and Visual Arts | Josephine Pryde
Ulrike Gladik | Klaus Schafler | Nicole Schatt

Studio Building | Multi-Purpose Space (3rd floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Pavel Jelinek

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Nikolaos Arvanitis | Martina Gasser | Margrit Hartl | Wolfgang Kschwendt | Katarina Markovic | Adam Mühl | Daniela Salvador | Kan Sor (Karin Schlosser)
Nicole Oppolzer (in memoriam)

© Academy of Fine Arts Vienna   © Academy of Fine Arts Vienna  

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Barbara Jenner | Veronika Maly

Photography and Visual Arts | Josephine Pryde
Metka Golec | Markus Krottendorfer (see also The Three Gorges Project) | Edith Payer

Contextual Painting | Adi Rosenblum (Muntean/Rosenblum)
Erik Aspöck | Yoon Sook Bang | Irina Gueorguieva | Susanne Hornbostel | Sabina Mlejnek

© Academy of Fine Arts Vienna|Diploma Exhibition in the Multi-Purpose Space   Diploma Exhibition in the Multi-Purpose Space
© Academy of Fine Arts Vienna
 

Studio Building | Gallery 4th floor

Stage Design | Erich Wonder
Julia Bruchner | Christine Brunner | Michaela Bürger | Daniela Juckel | Eva-Maria Schwenkel

Please note: special exhibition dates!
Opening: 4 June 2003, from 8 pm
Exhibiton:
5 - 7, 10 - 14, and 19 - 21 June 2003, 4 - 7 pm
16 - 18 and 23 - 27 June 2003, 2 - 7 pm

Sculpture Studios of the Academy of Fine Arts Vienna
Böcklinstraße 1 | Kurzbauergasse 9, A-1020 Vienna

Performative Art - Sculpture (formerly Medal Engraving and Small Sculptures | Angela Bulloch
Nikola Sanjek | Vesselina Saranova | Barbora Slivova

Object Sculpture | Bruno Gironcoli
Silvia Bischof | Julia Kerstin Hiemer | Markus Hofer | Teodora Nikolova | Raimund Pleschberger | Franz Riedl | Robert Scharf

Textual Sculpture | Heimo Zobernig
Johannes Hoffmann

Further Diplomas 2002/2003
October 2002 - April 2003

Please note: following Diplomas are not on view!

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Judith Weratschnig

Conceptual Art | Renée Green
Isabel Becker | Catherine Hess | Carmen Malin | Marcin Stelmaszczyk

Computer and Video Art | Peter Kogler
Titanilla Eisenhart

Abstract Art | Walter Obholzer
Nilbar Güres

Photography and Visual Arts | Eva Schlegel
Ruth Neubauer | Carolina Rukschcio

© Ruth Neubauer|From   From "It's so real", 2002
© Ruth Neubauer
 

Representational Painting/Drawing | Hubert Schmalix
Sula (Ursula) Zimmerberger

Architecture | Rüdiger Lainer
André Krammer | Martin Ornetzeder | Eric Tschaikner

© Martin Ornetzeder|Urban Garden, 2003 (model)   Urban Garden, 2003 (model)
© Martin Ornetzeder
 

Restoration and Conservation | Wolfgang Baatz
Tanja Gasser | Gabriele Jirout | Timea Tallian | Martina Wetzenkircher

© Timea Tallian|Indian ivory portrait miniatures, nineteenth century, collection of the Museum of Ethnology, Vienna   Indian ivory portrait miniatures, nineteenth century, collection of the Museum of Ethnology, Vienna
© Timea Tallian
 

Crafts, Design and Technology (Program for secondary school teaching degrees) | Edelbert Köb
Richard Hilbert (2nd subject: Art and Theory of Art) | Ursula Winter (2nd subject: Art and Theory of Art)

Art and Theory of Art (Program for secondary school teaching degrees) | Herwig Zens
Caroline Auer (2nd subject: Crafts, Design and Technology) | Marion Bancher (2nd subject: Textile Art) | Ilona Günther-Primas (2nd subject: Textile Art) | Doris Haring (2nd subject: Textile Art) | Katharina Mohl (2nd subject: Philosophy, Education, and Psychology) | Isabella Ponhold (2nd subject: Philosophy, Education, and Psychology) | Christoph Schirmer (2nd subject: Geography and Economics) | Ulla Tost (2nd subject: Textile Art)

PhD in Philosophy
Claudia Mang