Skip to content. Skip to navigation.

Diploma Exhibiton 03 | 04
28 June 2004, 4 - 10 pm and 28 to 30 June 2004, 4 - 8 pm
Further exhibition dates and events are quoted separately.
DER STANDARD panel discussion:
"Vom Meister zum Master - Welche Kunst will das neue Universitätsgesetz?"
28 June 2004, 8 pm
Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus), Prospect Court, Lehárgasse 6, 1060 Vienna
Diploma Awarding Ceremony 03 | 04
Thursday, 1 July 2004, 10 am - 12 noon

DER STANDARD panel discussion

"Vom Meister zum Master - Welche Kunst will das neue Universitätsgesetz?"
28 June 2004, 8 pm
Panel discussion in German
Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus), Prospect Court, Lehárgasse 6, 1060 Vienna
Panel:
Gerald Bast (Rector of the University for Applied Arts Vienna)
Brigitte Kowanz (Artist and Professor for Visual Media, Space and Sound (Intermedia Art) at the University for Applied Arts Vienna)
Stephan Schmidt-Wulffen (Rector of the Academy of Fine Arts Vienna)
Peter Sloterdijk (Rector of the Hochschule für Gestaltung in Karlsruhe, Professor for Cultural Philosophy and Media Theory at the Academy of Fine Arts Vienna)
Stefan Titscher (Professor at the University of Economics and Business Administration, Vienna, Representative of the Federal Ministry of Education, Science and Culture)
Moderator: Lisa Nimmervoll (Domestic Policy Editor DER STANDARD)

Diploma Awarding Ceremony 2002/2003

Awarding of diplomas and awards as well as diploma exhibition
Thursday, 1 July 2004, 10 am - 12 noon
Sound: the now unit
Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus), Prospect Court, Lehárgasse 6, A-1060 Vienna

Diploma Exhibition 03 | 04

Diploma Exhibition
28 June 2004, 4 - 10 pm
29 to 30 June 2004, 4 to 8 pm
Further exhibition dates and events are quoted separately.

Academy of Fine Arts Vienna | Main Building
Schillerplatz 3, A-1010 Vienna

Main Building | Aula (1rst floor)

Architektur | Rüdiger Lainer
Bernhard Matthias Eder | Rehab Nicola | Sophie Riegler

Main Building | Exhibition spaces (1rst floor)

Abstract Art | Walter Obholzer
Bernhard Rappold | Jose Carlos Vasconcelos

Representational Peinting/Drawing | Hubert Schmalix
Aurelia Maria Gratzer | Michaela Liball | Christoph Schirmer | Ádám Stecker

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Jan Blaschko | Manuela Janz | Sabina Viertler

© Aurelia Gratzer|Am Naschmarkt 2, 2004   Am Naschmarkt 2, 2004
© Aurelia Gratzer
 

Main Building | University Library M 7 (2nd floor)

Visual Arts and Digital Media | Peter Kogler
Johann Groisz

Main Building | Graphic Studios R 111a + 111c + corridor (3rd floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Georg Frauenschuh | Barbara Greiml | Luisa Kasalicky | Markus Thomas Murlasits | Nikolaus Oberthaler | Alioum Touré | Christian Weigl

Main Building | Room 214 (4th floor)

Representational Painting/Drawing | Hubert Schmalix
Christoph Holzeis | Birgit Knoechl | Oliver Kropf

Main Building | Tower 4 (4th floor)

Conceptual Art | Marina Grzinic
Roland Seidel

Main Building | Basement, S 21

Restoration and Conservation | Wolfgang Baatz
Irene Rützler | Regina Singer

Please note: special exhibition dates! 30 June 2004, ca. 10.30 - 7 pm Diploma Lectures 30 June 2004, 9 am | Auditorium (Anatomiesaal, Main Building, Basement)

Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus)
Lehárgasse 8, A-1060 Vienna

Studio Building | Entrance | Exhibition Space 1rst floor north | Exit Prospect Court/Basement

© Chilo Eribenne|Chicks, 2004   Chicks, 2004
© Chilo Eribenne
 

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Marie-Theres Gallnbrunner (Exit Prospect Court/Basement)

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Monika Agnieszka Trojan-Kotowicz

Visual Arts and Digital Media | Peter Kogler
Chilo Eribenne | Matthias Götzelmann | Manuel Gorkiewicz | Markus Anton Hammer | Roland Icking | Georg Jaroschka | Julia Anna Seyr | Achim Stiermann

Fotography and Visual Arts | Eva Schlegel
Gian Luca Faccio | Esther Judith Gehring | Iris Angelika Ranzinger | Raoul Schmidt (Entrance) | Christina Tsilidis

© Markus Hammer|SPAMwerk, 2004   SPAMwerk, 2004
© Markus Hammer
 

Studio Building | Multi-Purpose Space (3rd floor)

Exhibition Design: Stefan Breuer

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch

Günter Bucher | Manuela Kaltenegger | Nastarbek Mamaev | Barbara Philipp | Emmerich Weissenberger

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Betsabeh Aghamiri | Alexander Dlabac | Gundula Haim | Barbara Jansenberger | Karoline Kindermann | Melanie Mitas | Marika Rákóczy | Mathias Georg Schönher | Tamar Sirbiladze

Contextual Painting/Drawing | Adi Rosenblum (Muntean/Rosenblum)
Christoph Bruckner | Johannes Hierzenberger | Judith Horvatits

Studio Building | Gallery 4th floor

Stage Design | Erich Wonder
Vanessa Eder | Katharina Morawek | Stefanie Maria Wagner

Sculpture Studios of the Academy of Fine Arts Vienna
Böcklinstraße 1 | Kurzbauergasse 9, A-1020 Vienna

Performative Art - Sculpture | Monica Bonvicini
Malgorzata Bujnicka | Fabian Fink | Markus Gradner

Object Sculpture | Bruno Gironcoli
Harald Anderle | Heiko Börner | Kurt Norbert Bogensberger | Christian Pußwald | Simon Reitstätter | Astrid Gertrud Steinbrecher

Textual Sculpture | Heimo Zobernig
Lone Haugaard Madsen | Christoph Mayer chm. | Johanna Reiner | Richard Reisenberger | Christoph Johannes Scholz

Further Diplomas 03 | 04
October 2003 - June 2004

Please note: following Diplomas are not on view!

Object Sculpture | Bruno Gironcoli
Udo Bohnenberger

Conceptual Art | Marina Grzinic
Andreas Fogarasi | Klaus Gölz | Priska Graf | Anja Mi-Young Klofta | Ulrike Kohnen-Zülzer | Harald Mayer

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Maria Männig | Susa Schintler-Zürner

Photography and Visual Arts | Eva Schlegel
Rita Nowak

© Rita Nowak|Memory, 2004   Memory, 2004
© Rita Nowak
 

Architecture | Odile Decq
Sonia Leimer

Architecture | Rüdiger Lainer
Ivan Akerman | Gert Halbgebauer | Susan Kraupp | Can Taskent | Jan Weinold

Architecture | Carl Pruscha
Robert Kiermayer

Restoration and Conservation | Wolfgang Baatz
Margit Blümel | Junko Kato | Edgar Mandl | Katja Unterguggenberger

Art and Theory of Art (Program for secondary school teaching degrees) | Herwig Zens
Alfredo Barsuglia) | Katharina Csokay | Helena Maria Franc | Aurelia Maria Gratzer | Ingeborg Maria Hissmayr | Florian Nährer | Angela Obernosterer | Marianne Plaimer | Anna Schreger | Rudolf Schwinger | Sandra Steiger | Melanie Trautenberger | Eva Maria Warga

Textile Art (Program for secondary school teaching degrees) | Eveline Bischof
Elisabeth Danter | Birgit Riepl

Crafts, Design and Technology (Program for secondary school teaching degrees) | Edelbert Köb
Marina Mangold | Gerlinde Proier | Sabine Spilka

Doctorate Study Program | Philosophy
Rolf Laven | Elke Schwarzenbacher-Zobl | Hitomi Regina Steyerl | Regina Zachhalmel

Links
derstandard.at
www.basis-wien.at
www.dieangewandte.at