Opening | 26.06.2012, 6.00 p.m.
Diploma Awarding Ceremony | 29.06.2012, 10.00 a.m. - 12.00 a.m.

Thesis Exhibition 11|12 Diploma Awarding Ceremony, June 2011, Prospect Court
Photo: Thomas Freiler

Opening | 26.06.2012, 6 pm
Welcome address | Eva Blimlinger, Rector of the Academy of Fine Arts Vienna
Venue | Academy of Fine Arts Vienna, Aula, Schillerplatz 3, 1010 Vienna

Diploma Awarding Ceremony | 29.06.2012, 10 am - noon
Awarding of diplomas and awards as well as diploma exhibition
Sound | Circus Bassissimus (Chris Berg, Iztok Hrastnik, Bartosz Sikorski, Helmut Stockhammer)
Venue | Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus), Prospect Court, Lehárgasse 6, 1060 Vienna

Graduate Student Conference 2012 (Graduiertenkonferenz)
Conference held in German.
26.06.2012, 10.00 am - 9.30 pm
Details

Public Viewing:
26.06.2012, 4.00 pm - 10.00 pm
27.06.2012, 4.00 pm - 8.00 pm
28.06.2012, 4.00 pm - 8.00 pm

Addresses:
Main buliding | Schillerplatz 3 | 1010 Vienna
Studio building | Lehárgasse 8 | 1060 Vienna
Sculpture studios | Kurzbauergasse 9 | 1020 Vienna

(For enlargement please click on the photo) Plan Standorte    
 
 

Main building
Schillerplatz 3 | 1010 Vienna

Park

Art in Public Space • Mona Hahn |
Michael Suszynski
Special opening hours: 5 - 6 pm

1st floor

Aula
Architecture • Nasrine Seraji |
Martin Heinrich Denk | Samuel Netocny | Dagnija Smilga | Philipp Soeparno
Architecture • Wolfgang Tschapeller |
Clemens B. Hasler | Lukas Pázmándy | Marc Ingo Werner

Room EA 3
Performative Techniques • Carola Dertnig |
Veronika Merklein
Performance "Performing Documentation"
27.06.2012, 4 pm - 8 pm

Room E 7
Contextual Painting • Hans Scheirl |
PINKY aka Martina Lehner
Special opening hours: 25.–27.06.2012, 11 am – 7 pm, 28.06.2012, 10 am – 6 pm, 30.06.2012, 5 - 8 pm

Room E 11 [ A 2 ]
Abstract Painting • Erwin Bohatsch |
Susanne Schmaderer

Room E 12 [ A 5 ]
Graphic Arts and Printmaking Techniques • Gunter Damisch |
Daniela Auer | Sarah Eiersholt | Ellen Haas | Matthias Peyker

Mezzanine

Room M 7, library
Special opening hours: 26.+27.06.2012, 9.30 am – 5 pm,
28.06.2012, 9.30 am – 6 pm
Contextual Painting • Hans Scheirl |
Mirjam Schweiger
Art and Film • Harun Farocki |
Selma Doborac

1st floor

Corridor [ in front of 101–103 ]
Conservation-Restoration • Wolfgang Baatz |
Johannes Glieder | Isabella Gmeindl | Barbara Molnár | Christine Rotter | Magdalena Schindler | Christian Walder | Julia Wikarski
Conservation and Restoration of Modern and Contemporary Art • Gerda Kaltenbruner |
Monika Mager | Julia Schmidt
Diploma lectures:
Isabella Gmeindl, Barbara Molnár, Magdalena Schindler,
Julia Schmidt, Julia Wikarski
on 28.06.2012, 2 - 6 pm | Anatomy theatre [ Basement ]

Room 111
Further opening hours: 24.+26.06.2012, 4 - 8 pm
Graphic Arts and Printmaking Techniques • Gunter Damisch |
Matthias Bernhard | Theresa Eipeldauer | Pirmin Hagen |
Sebastian Koch | Peter Wehinger | Andreas Werner
Abstract Painting • Erwin Bohatsch |
Akram Tawfik Al Halabi

Room 114 + Corridor
Graphic Arts and Printmaking Techniques • Gunter Damisch |
Luis Casanova | Nargess Khodabakhshi | Cindy Leitner

Room 115
Figurative Painting • Birgit Megerle |
Philipp Timischl | Marcin Zarzeka

Room 116
Contextual Painting • Hans Scheirl |
Daniela Riedl

Room 117
Abstract Painting • Erwin Bohatsch |
Maria Huetter

2nd floor

Room 222
Abstract Painting • Erwin Bohatsch |
Eva Kadlec
Special opening hours: 13.–15.06.2012, 10 am - 9 pm, 25.–28.06.2012, 4 - 10 pm

Studio building of the Academy of Fine Arts Vienna
Lehárgasse 8 | 1060 Vienna

Basement, Soundstudio
Special opening hours: 28.06.2012, 4 - 8 pm
Contextual Painting • Hans Scheirl |
Nicole Schöllhammer

1st floor

Studio [ South ]
Art and Film • Harun Farocki |
Filip Antoni Malinowski
Art and Photography • Martin Guttmann |
Claire De Foucauld

Exhibition Space [ North ]
Further opening hours: 30.06.2012, 12 noon - 6 pm
Expanded Pictoral Space • Daniel Richter |
Fernando Reyes
Figurative Painting • Birgit Megerle |
Yichao Pan
Video and Videoinstallation • Dorit Margreiter |
Anna Helena Barfuss | Claudia Rohrauer
PhD in Philosophy • Martin Beck |
Andrea Frauendorfer
PhD in Philosophy • Agnieszka Czejkowska |
Anna Pritz
PhD in Philosophy • Elke Gaugele |
Nora Sternfeld
Design and Context (Crafts and Design) • Martin Beck |
Melanie Berlinger | Lisa Fanus | Bruno Goldmann | Martina Greimel | Kathrin Keinrath | Silvia Kohner | Isabella Pessl | Michaela Pokorny | Elisabeth Riedel
Art and Communication (Art Education) • Agnieszka Czejkowska | 
Malgorzata Oliwa | Stefan Anton Palaver | Anna Maria Schähle
Art and Communication (Art Education) • Marion von Osten
Johanna Glösl | Cornelia Hauer | Sophie Landerl | Alice Laval | Barbara Meißl | Jaime Nagl | Elvira Obermayer | Lisa-Maria Reiser
Art and Communication (Art Education) • Elisabeth von Samsonow |
Heidelinde Balzarek
Fashion and Styles (Textile Arts and Crafts and Design) • Elke Gaugele
Rita Wenzl

1st floor

Studio [ South ]
Conzeptual Art • Marina Gržinić |
Lisa Bolyos | Friederike Bonelli

Studio [ North ]
Contexual Painting • Hans Scheirl |
Eun Jung Park
Kunst und Film • Harun Farocki |
Alexander Stanzel
Performative Techniques • Carola Dertnig |
Elisabeth Kortschak
Video and Videoinstallation • Dorit Margreiter |
Nicola Feiks

Stairs
Mathias Windelberg
 
2nd floor

Multi-Purpose-Space
Further opening hours: 15.–25.06.2012, 11 am - 6 pm
Abstract Painting • Erwin Bohatsch |
Bartosz Sikorski
Graphic Arts and Printmaking Techniques • Gunter Damisch |
Christine Katscher
Expanded Pictoral Space • Daniel Richter |
Dejan Dukic | Stefan Reiterer | Sebastian Sailer | Martin Schlager
Expanded Pictoral Space • Lisa Ruyter |
Koloman Kann
Art and Film • Harun Farocki |
Teresa Novotny
Performance: 26.–28.06.2012, 5.30 pm
Video and Videoinstallation • Dorit Margreiter |
Bernadette Anzengruber
Art and Communication (Art Education) • Marion von Osten |
Angelika Stephanie Böhm

3rd floor

Studio, Gallery
Stage Design • Erich Wonder |
Sonja Böhm | Susanna Ernst | Goldmund Friedl | Sina Gentsch | Hannah König | Silva Rinas | Bettina Stefani
Further opening hours: 14.06.2012, 7 - 11.30 pm
15.–17.06.2012, 3 - 8 pm

Sculpture buildings
Kurzbauergasse 9 | 1020 Vienna

1st floor, 23, 25, 29 (kitchen), 30, 33, 49, 51 a

Art in Public Space • Mona Hahn |
Daniel Wagner
Object Sculpture • Julian Göthe |
Michèle Pagel | Eva Seiler
live stream: "The pre-prime-time show", 26.–28.06.2012,
jeweils 17.55 h
Performative Art - Sculpture • Monica Bonvicini |
Gabriele Edlbauer | Astrid Wagner
Textual Sculpture • Heimo Zobernig |
Sören Engsted | Martha Mikulec | Noële Ody

Upstairs, 1.04, 1.09, 1.35 Gallery, 1.34 Gallery, 1.49, 1.50
Performative Art - Sculpture • Monica Bonvicini |
Stephanie Misa | Liesl Raff
Textual Sculpture • Heimo Zobernig |
Sherine Anis | Franz Christian Brunner | Bartholomäus Kinner