Akademie der bildenden Künste Wien
Akademie der bildenden Künste Wien

To the exhibitions

Hungry
for
Timeby Raqs
Media
Collective

Thicket of Ideas
Thicket of Times
9.10.2021
30.1.2022

Skip to content. Skip to navigation.

Diploma Exhibiton 2002/2003
Openings:
Visual Arts | Main Building and Studio Building:
3 June 2003, 7 - 12 pm
Visual Arts | Sculpture Studios: 4 June 2003, 7 - 12 pm
Stage Design | Studio Building: 4 June 2003, from 8 pm
Exhibition: 16 - 18 and 23 - 27 June 2003, 2 - 7 pm
Further exhibition dates and events are quoted separately.
Diploma Awarding Ceremony 2002/2003
Friday, 27 June 2003, 10 am - 12 noon

Diploma Awarding Ceremony 2002/2003

Awarding of diplomas and awards as well as diploma exhibition
Friday, 27 June 2003, 10 am - 12 noon
Sound: Chick Wings
Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus), Prospect Court, Lehárgasse 6, A-1060 Vienna

Diploma Exhibition 2002/2003

Openings
Visual Arts | Main Building and Studio Building: 3 June 2003, 7 - 12 pm
Visual Arts | Sculpture Studios: 4 June 2003, 7 - 12 pm
Stage Design | Studio Building: 4 June 2003, from 8 pm

Diploma Exhibition
16 - 18 and 23 - 27 June 2003, 2 - 7 pmr
Further exhibition dates and events are quoted separately.

Addresses
Main Building: A-1010 Vienna, Schillerplatz 3
Studio Building (Atelierhaus): A-1060 Vienna, Lehárgasse 8
Sculpture Studios: A-1020 Vienna, Böcklinstraße 1 | Kurzbauergasse 9

Academy of Fine Arts Vienna | Main Building
Schillerplatz 3, A-1010 Vienna

Main Building | Aula

Architecture | Rüdiger Lainer
Stephan Klammer | Valentin Scheinost

Main Building | Exhibition spaces 2, 3, 4

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Dominika Glogowski | Christina Scherl | Nora Stalzer | Martina Steckholzer

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Gabriele Fauma | Stefanie Herzog

Abstract Art | Walter Obholzer
Claudia Dermutz | Bernhard Heller

Representational Painting/Drawing | Hubert Schmalix
Christoph Grubauer | Jee-Won Jo | Thomas Krist | Katharina Menches

Main Building | Graphic Studios E 12 + E 14 (1rst floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Abdul-Sharif Baruwa | Bettina Gecse

Main Building | Graphic Studios R 111a + 111c + corridor (3rd floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Angelika Bartl | Aimée Blaskovic | Ulrike Lederer | Claudia Ripka | Agnes Rossa

Main Building | Tower 4 (4th floor)

Conceptual Art | Marina Grzinic
Franz Amann | Julien Paul Anxionnaz | Petja Dimitrova | Genevieve Sandberg-Diment

© Academy of Fine Arts Vienna|Diploma party in the class of Marina Grzinic   Diploma party in the class of Marina Grzinic
© Academy of Fine Arts Vienna
 

Main Building | Basement, S 21

Restoration and Conservation | Wolfgang Baatz
Ulrike Bültemeyer | Herbert Reitschuler

Please note: special exhibition dates! 25 June 2003, ca. 12.30 - 7 pm | 26 June 2003, 2 - 7 pm Diploma Lectures 25 June 2003, 9 am | Auditorium (Anatomiesaal, Main Building, Basement)

Studio Building of the Academy of Fine Arts Vienna (Atelierhaus)
Lehárgasse 8, A-1060 Vienna

Studio Building | Exhibition Space 1rst floor south | Exit Prospect Court/Basement

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Gunda Gruber

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Magnus Arnason

Studio Building | Exhibition Space 1rst floor north

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Jagos Kalezic

Conceptual Art | Marina Grzinic
Barbara Kasper (diploma examination: April 2003)

Computer and Video Art | Peter Kogler
Catrin Bolt | Udo Fon | Florian Hecker | Stephan Lugbauer | Lisa Pock | Kerstin von Gabain

Photography and Visual Arts | Josephine Pryde
Ulrike Gladik | Klaus Schafler | Nicole Schatt

Studio Building | Multi-Purpose Space (3rd floor)

Drawing and Graphic Techniques | Gunter Damisch
Pavel Jelinek

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Nikolaos Arvanitis | Martina Gasser | Margrit Hartl | Wolfgang Kschwendt | Katarina Markovic | Adam Mühl | Daniela Salvador | Kan Sor (Karin Schlosser)
Nicole Oppolzer (in memoriam)

© Academy of Fine Arts Vienna   © Academy of Fine Arts Vienna  

Tapestry | Irene Hohenbüchler
Barbara Jenner | Veronika Maly

Photography and Visual Arts | Josephine Pryde
Metka Golec | Markus Krottendorfer (see also The Three Gorges Project) | Edith Payer

Contextual Painting | Adi Rosenblum (Muntean/Rosenblum)
Erik Aspöck | Yoon Sook Bang | Irina Gueorguieva | Susanne Hornbostel | Sabina Mlejnek

© Academy of Fine Arts Vienna|Diploma Exhibition in the Multi-Purpose Space   Diploma Exhibition in the Multi-Purpose Space
© Academy of Fine Arts Vienna
 

Studio Building | Gallery 4th floor

Stage Design | Erich Wonder
Julia Bruchner | Christine Brunner | Michaela Bürger | Daniela Juckel | Eva-Maria Schwenkel

Please note: special exhibition dates!
Opening: 4 June 2003, from 8 pm
Exhibiton:
5 - 7, 10 - 14, and 19 - 21 June 2003, 4 - 7 pm
16 - 18 and 23 - 27 June 2003, 2 - 7 pm

Sculpture Studios of the Academy of Fine Arts Vienna
Böcklinstraße 1 | Kurzbauergasse 9, A-1020 Vienna

Performative Art - Sculpture (formerly Medal Engraving and Small Sculptures | Angela Bulloch
Nikola Sanjek | Vesselina Saranova | Barbora Slivova

Object Sculpture | Bruno Gironcoli
Silvia Bischof | Julia Kerstin Hiemer | Markus Hofer | Teodora Nikolova | Raimund Pleschberger | Franz Riedl | Robert Scharf

Textual Sculpture | Heimo Zobernig
Johannes Hoffmann

Further Diplomas 2002/2003
October 2002 - April 2003

Please note: following Diplomas are not on view!

Expanded Artistic Environment | Franz Graf
Judith Weratschnig

Conceptual Art | Renée Green
Isabel Becker | Catherine Hess | Carmen Malin | Marcin Stelmaszczyk

Computer and Video Art | Peter Kogler
Titanilla Eisenhart

Abstract Art | Walter Obholzer
Nilbar Güres

Photography and Visual Arts | Eva Schlegel
Ruth Neubauer | Carolina Rukschcio

© Ruth Neubauer|From   From "It's so real", 2002
© Ruth Neubauer
 

Representational Painting/Drawing | Hubert Schmalix
Sula (Ursula) Zimmerberger

Architecture | Rüdiger Lainer
André Krammer | Martin Ornetzeder | Eric Tschaikner

© Martin Ornetzeder|Urban Garden, 2003 (model)   Urban Garden, 2003 (model)
© Martin Ornetzeder
 

Restoration and Conservation | Wolfgang Baatz
Tanja Gasser | Gabriele Jirout | Timea Tallian | Martina Wetzenkircher

© Timea Tallian|Indian ivory portrait miniatures, nineteenth century, collection of the Museum of Ethnology, Vienna   Indian ivory portrait miniatures, nineteenth century, collection of the Museum of Ethnology, Vienna
© Timea Tallian
 

Crafts, Design and Technology (Program for secondary school teaching degrees) | Edelbert Köb
Richard Hilbert (2nd subject: Art and Theory of Art) | Ursula Winter (2nd subject: Art and Theory of Art)

Art and Theory of Art (Program for secondary school teaching degrees) | Herwig Zens
Caroline Auer (2nd subject: Crafts, Design and Technology) | Marion Bancher (2nd subject: Textile Art) | Ilona Günther-Primas (2nd subject: Textile Art) | Doris Haring (2nd subject: Textile Art) | Katharina Mohl (2nd subject: Philosophy, Education, and Psychology) | Isabella Ponhold (2nd subject: Philosophy, Education, and Psychology) | Christoph Schirmer (2nd subject: Geography and Economics) | Ulla Tost (2nd subject: Textile Art)

PhD in Philosophy
Claudia Mang


Permalink